Expedice Borneo 2006

Ráno na Kinabalu a raflesie

Hlavním důvodem, proč jsme se vydali na Borneo, bylo pokusit se najít nomadické lovce Punan na Kalimantanu, jak je popsáno v článku Kmen Punan.

Začali jsme však v malajském státě Sabah, kde jsme si udělali výšlap na Mt Kinabalu a navštívili několik pralesních rezervací, ve kterých se vyskytuje hned několik druhů raflesií (největší květy světa). Poté jsme přejeli celý Sabah napříč až na východní pobřeží. Byl to šokující zážitek: stovky kilometrů plantáží olejových palem. Jinak nic. Nikde žádná příroda, žádný les.

Z odlehlého městečka Tawau na jihovýchodě Sabahu nevede dál na jih žádná cesta, a tak jsme do indonéské provincie Kalimantan přejeli docela krkolomně přes ostrůvek Nunukan několika malými motorovými loďkami. Po dlouhém a dost neúspěšném hledání jakýchkoliv informací o Punanech jsme přece jen něco málo zjistili a vydali se za nimi do vnitrozemí...

Lidské lebky u Ibanů doma

Po návratu z vnitrozemí jsme pokračovali dál okolo celého Kalimantanu, zcela zničenou krajinou přes velká a špinavá města jako Samarinda nebo Benjarmasin, až do národního parku Tanjung Puting, ve kterém ještě žijí orangutáni. Ti dříve obývali pralesy téměř na celém Borneu, dnes jim však zbývá jen několik málo zcela izolovaných lokalit. Známý Tanjung Puting je hezký, málokdo si ovšem uvědomuje, že je zcela obklopen plantážemi, a že ač vědci a jiní zapálenci z jedné strany orangutány zachraňují a rehabilitují, z druhé je farmáři zabíjejí a dále ničí už tak maličký kousek lesa.

Mešita v Bandar Seri Begawan

Potom jsme pokračovali přes Pontianak do malajského Sarawaku. Tam jsme navštívili několik klanů kmene Iban, kteří jsou jedněmi z původních obyvatel Bornea, dříve obávánými lovci lebek. Stále žijí ve svých dlouhých domech a víceméně se snaží si udržet (alespoň částečně) tradiční způsob života.

Neodolali jsme ani vábení národního parku Gunung Mulu, který se nachází ve vnitrozemí „za” Brunejí. Do Gunung Mulu se dalo jen letět, což bylo velmi poučné samo o sobě, protože byla krásně vidět devastace pralesa. V Sarawaku byl les hustě prošpikovaný lesními cestami pro svoz dřeva a bylo jasně vidět hranici Bruneje: ostrý přechod z těženého, vesměs sekundárního lesa Sarawaku do zcela nedotčeného primárního pralesa Bruneje, kam až oko dohlédne. Škoda jen, že sultanát Brunej je sám o sobě tak maličký a nezabírá aspoň celé Borneo.....

Po návratu z Gunung Mulu jsme projeli Brunejí a vrátili se do Kota Kinabalu v Sabahu, kde jsme před třemi měsíci cestu kolem Bornea začali.



Zpět na Hlavní stránku




 

Fotogalerie kmene Iban

Iban1

Děti v řece

Iban2

Zápraží dlouhého domu

Iban3

Dlouhý dům Ibanů

Iban4

Tetování

Iban5

Dlouhé uši

Iban6

Žena Iban

Iban7

Trofeje

Iban8

Lidské lebky


 

Předešlá

Další galerie



Přejít na Hlavní galerii

Fotogalerie přírody Asie



English version


Z mých archívů


Fotogalerie

~ Hlavní galerie ~

~ Starověké civilizace ~

~ Obrázky z cest ~

 


Neuvěřitelné ale pravdivé


 


Poděkování

Naše velké díky patří všem původním obyvatelům Bornea, kteří nás vždy a všude přátelsky přijali do své kultury. Cítili jsme se jako doma jak v dlouhém domě Ibanů, tak hluboko v pralese s Punany a Kenyah.

 



Zajímavý odkaz

Český překlad

Zpráva o živé planetě 2014 (WWF Living Planet
Report 2014)

WWF panda-logo


Doporučení na vynikající knihu

I když velmi smutnou, o zlém údělu indonéských orangutanů.

Thinkers of the jungle

(bohužel je jen anglicky)