Kmen Hamer
Údolí Omo

U krásných a milých lidí kmene Hamer jsme se zastavili jen krátce, na jeden den, po cestě k Dassanech a Nyangatom. Zážitek to byl zcela opačný, než naše návštěva u Dassanech.

Je to další z mnoha zajímavých pasteveckých kmenů v Údolí Omo, který se snaží udržet si svůj tradiční život a kulturu i v dnešní době.

Land Cruisery turistů na trhu v Turmi

Hamerové procházejí mezi auty turistů
na trhu v Turmi

 

Hamer jsou mírumilovní a přátelští, i proto jsou u turistů velmi populární. Jejich centrem je vesnice Turmi, dnes už vlastně spíš městečko, s hotely a restauracemi pro turisty a pověstnými trhy. Navíc je snadno dostupné z Arba Minch i Jinky po prašných, ale docela dobrých cestách (na etiopské poměry).

Prakticky každý turista se v Turmi zastaví po cestě k, anebo od Mursi. Trhy se konají jednou týdně a Hamerové z okolních vesnic na ně přicházejí prodat nebo vyměnit své produkty. To láká množství turistů, kteří si je jezdí fotit. V sézoně to pak může vypadat, jako by jich tu bylo víc, než samotných Hamerů. Ti se s tím, zdá se, vyrovnávají s důstojným klidem. A nějaké peníze za focení se vždycky hodí.

Proslulé jsou iniciační rituály Hamerů. Mladí muži při nich dokazují svou odvahu a zdatnost skákáním přes hřbety býků seřazených v těsné dlouhé řadě. Jako součást rituálu se mladé dívky, příbuzné skákajícího mladíka často nechávají dobrovolně bičovat. Dokazují tím že vydrží bolest a zvyšují tím, mimo jiné, i své postavení v rodině. Takové bičování zanechá na zádech dívek hluboké jizvy, na které jsou pak velmi hrdé. Taková událost samozřejmě přitahuje turisty, a Hamerové zpravidla přivítají extra privýdělek. Ne všichni mládenci jsou však na své iniciační slavnosti, která je tak zásadním okamžikem v jejich životě, nadšení z davů turistů a blesků fotoaparátů.

Navzdory tomu, co slibují cestovky v Addis Abebě, opravdu uvidět skákání přes býky se poštěstí jen málokomu.
Fotogalerie Hamer


English version


Z mých archívů


 


Neuvěřitelné ale pravdivé


 


Poděkování

Velké díky našim Hamer kamarádům Oytovi a Francovi z Turmi.